×
N1 Robot
Robotlu Otomasyon Sistemleri
Adres
Anbar Mah. 2973. Sok. A2 Bl. No: 11/B 38170 Melikgazi, Kayseri/TURKEY
Telefon
+90 352 311 50 20
7/24 Destek Hattı
+90 546 617 62 68
+90 546 N1 Robot
E-Mail
info@n1robot.com
Günlük hayatımızda kullandığımız pek çok ürün, imalat aşamasında bozuk bir yüzeye sahip olur ve yüzey mükemmelleştirme işlemine tabi tutulur. Yüzey mükemmelleştirme işlemlerinden en verimli ve ekonomik olanı ise zımparalama ve polisaj işlemidir.

Zımparalama işlemi, ürün üzerinde imalattan kaynaklanan yüzey bozukluklarını gidermek için uygulanacak olan polisaj işlemine ön hazırlıktır. Polisaj işlemi doğrudan parlak bir yüzeye ulaşmak için yapılabildiği gibi, kaplama öncesinde yüzeyin hazırlaması amacıyla da uygulanabilir.

Zımparalama ve polisaj esnasında oluşabilecek hataların daha sonraki aşamalarda düzeltilme imkanı pek mümkün olmadığı için bu işlemler esnasında çok dikkatli çalışılmalıdır. Hassasiyet gerektiren zımparalama ve polisaj işlemi endüstriyel robotlarla tek seferde ve hatasız bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Zımparalama ve polisaj işlemi, robota bağlı olan aşındırıcı ekipmanın iş parçası üzerinde gezinmesiyle yapılabilirken, iş parçasının sabit aşındırıcı ekipmanlar üzerinde gezdirilmesiyle de gerçekleştirilebilir. Emek yoğun ve bir o kadar da insan için sağlıksız bir proses olan zımparalama ve polisaj işleminin robotlarla gerçekleştirilmesi durumunda, operatörler daha kalifiyeli ve daha rahat bir çalışma ortamında değerlendirilebilir.

İnsan hatalarını azaltan ve firesiz üretime geçiş imkanı sağlayan zımparalama ve polisaj robotları, yüksek doğruluk ve tekrar edilebilirlik ile kalitede sürekliliği sağlar. Mola vermeden üç vardiya çalışarak üretim miktarının artmasını ve parça başına düşen maliyetin azalmasını sağlayan zımparalama ve polisaj robotları; daha düzenli bir imalat, daha iyi bir üretim planlaması, müşteri devamlılığı, yeni pazar ve zamanında teslimat imkanı sağlamaktadır.

Robotlu zımparalama ve polisaj sistemine geçişte müşterinin tüm istek ve talepleri toplanarak aşağıdaki adımlar izlenir:

  • Zımpara ve polisaj yapılacak ürünlerin robotlu sisteme geçişinin uygunluğu kontrol edilir.
  • Simülasyon üzerinde zımparalama ve polisaj işlemi analiz edilerek prosese uygun çevrim süresi, hız, erişim mesafesi ve yük kapasitesine sahip zımparalama ve polisaj robotu belirlenir.
  • Ürünlerin zımpara ve polisaj yapılması için birden fazla robota ihtiyaç varsa, sistem bir hat şeklinde kurulur.
  • Zımparalama ve polisaj çalışmasına uygun, en yüksek verimliliği sağlayacak tutma ve referanslama ekipmanları tasarlanır.
  • Ana ekipmanlarla birlikte tutucu değiştirme aparatı gibi diğer çevresel ekipmanlar kullanılır.
  • Projenin kapsamına göre elektrik, otomasyon ve plc alt yapısı oluşturulur.
  • Talep edilmesi halinde sistemin tamamı, zımparalama ve polisaj hücresi içerisinde sunulur.
  • Tasarlanan sistemin uygunluğu müşteri ile birlikte yapılan çalışmaların neticesinde netleştirilerek, sisteme genel şekli verilir.
  • Hazırlanan sistem, iş sağlığı ve güvenliğine uygun ekipmanlarla donatılarak, devreye alınır.
  • Devreye alma işlemi tamamlandıktan sonra satış sonrası hizmetler ve eğitimlerle sistemin devamlılığı sağlanır.
Copyright © Tüm hakkı saklıdır. İzin alınmadan hiçbir veri kullanılamaz.
Web Tasarım_Medyatör